Stowarzyszenie "KABAR" w Łodzi

sekcja strzelecka

W styczniu przy zmiennej pogodzie, która bardziej przypominała pogodę wczesnowiosenną, przy temperaturze około 0 stopni i przelotnym niewielkim opadzie deszczu, rozgraliśmy pierwsze w tym roku zawody klubowe. Ku naszemu pozytywnemu zaskoczeniu, zawodników stawiło się znacznie więcej niż się spodziewaliśmy. Liczba osobo startów była aż o 30% większa niż w styczniu 2017. Należy wspomnieć, że na starcie stanęły silne obsady, dobrych zawodników z różnych klubów np. COLT Łódź. Jeśli wystarczy im wytrwałości, zawodnicy ci mogą mieć wpływ na podział miejsc pucharowych na koniec roku. Życzymy im jak najlepiej, ale kciuki trzymamy za naszymi zawodnikami z KABAR :)

Tym razem na starcie stanęło 109 zawodników reprezentujących 17 klubów strzeleckich z 12 miast Polski.

Zawodnicy mieli możliwość współzawodniczenia w 8 konkurencjach, co się w sumie przełożyło na 441 osobo-startów.

Okreglica 2018 01 07 obraz 016 800x600

...zawodnicy i sędziowie na torze karabinowym 100 metrów...

Do styczniowych ciekawostek należy zaliczyć:

- Uruchomilismy nową konkurencję: "50 metrów Karabin centralnego zapłonu "AK", 10 strzałów". Konkurencja zastąpiła "Karabin centralnego zapłonu, 10 strzałów, 50m". Różnica między nimi polega na tym, że w tym roku można współzawodniczyć tylko z karabinów  skonstruowanych w oparciu o system "AK". Naszym zdaniem, takie podejście pozwoli wyrównać szanse wszystkich zawodników. Ci którzy są dobrzy w strzelaniu, a nie mają specjalistycznego sprzętu jak np. wykorzystywane w zeszłym roku przez niektórych zawodników lekkie, małokalibrowe karabinki z dwoma przeziernikami i czasami nawet ostrogą pod pachę,  mają teraz szansę normalnie konkurować. Wyniki pierwszych zawodów zdają się potwierdzać to podejście. Najlepsze wyniki dla "AK" są słabsze o 9 punktów od najlepszych zeszłorocznych, a w czołówce w stosunku do zeszłego roku już widać zmiany :)

 - Na torze strzelbowym kolejny raz niespodzianka. Prosty układ złożony z dwóch zestawów po 5 popperów, sprawił zawodnikom wiele kłopotów. Liczba "misów" jaka się przytrafiła zawodnikom była największa w historii naszych zawodów. Duża część "misów" wynikała z tego, że używano za słabej amunicji oraz strzelano z pozycji stojącej czyli cel trafiony, ale nie przewrócony i niestety zaliczany jako "mis". Aby poprawnie "zdejmować" cele, należało je ostrzeliwać mocniejszą amunicją i pod jak najmniejszym kątem czyli najlepiej z pozycji klęczącej... Nauka z tego taka, ze jeżdżąc na zawody warto mieć przy sobie amunicję różnej mocy: normalną 24 i 28 i mocniejszą 32 czy nawet 36...

Okreglica 2018 01 07 obraz 031 800x600

...zawodnik na torze strzelbowym...

- dodatkową ciekawostką z toru strzelbowego były aż dwa przypadki problemów z bronią i to dwóch różnych zawodników. Problem sprawiła np. czteroletnia strzelba Mossberg 590A1, która doznała jakiegoś uszkodzenia przejawiającego się tym, że zawodnik miał aż 9 niewypałów...

Okreglica 2018 01 07 obraz 021 800x600

...zawodnicy na torze pistoletowym 25 metrów....

- Tym razem na torze pistoletowym było dość tłoczno. Przypominamy, że od tego roku nie ma wchodzenia bez kolejki dla osób funkcyjnych. Osoby te mogą strzelać przed i po zawodach. W trakcie zawodów obowiązuje je kolejka tak jak pozostałych zawodników. Wejście na tor bez kolejki przewiduje się w specjalnych przypadkach dla naszych szczególnie ważnych gości "VIP". Takie zezwolenia będą wydawane przez osoby pełniące funkcje:  Sędzia Główny Zawodów lub Kierownik Zawodów.

- Na torze pistoletowym miał miejsce przypadek, że aż dwóch zawodników ostrzeliwało nie swoje tarcze. Aby w przyszłości uniknąć tego typu przykrych niespodzianek, proszę uważniej patrzeć do jakich tarcz strzelacie i sprawdzać czy numer pod tarczą, do której mierzycie jest taki sam jak numer zajmowanego przez was stanowiska.

Okreglica 2018 01 07 obraz 022 800x600

...zawodnicy na torze karabinowym 50 metrów...

 - Po uruchomieniu konkurencji "...karabin "AK"..." na torze karabinowym 50 metrów nie pojawiło się kilku "znanych" zawodników... ciekawe dlaczego... może nie mieli własnych "kałaszy", a z klubowych nie chcieli skorzystać?, kto to wie ... :)

- W konkurencji "100 metrów, karabin centralnego zapłonu, 20 strzałów", PIECZYŃSKI Mariusz uzyskał 178 punktów, a tym samym wyrównał aktualny rekord w tej konkurencji należący do WAWRZONOWSKIEGO Marka.

Okreglica 2018 01 07 obraz 019 800x600

...okazja do pogawędki i podzielenia się wrażeniami przy grillu....

Jak zawsze, tak i tym razem też było bezpiecznie i wszystko poszło wyjątkowo sprawnie. Ostatni zawodnicy rozegrali swoje konkurencje około godziny 15-tej.

Podsumowując krótko: zadowoleni uczestnicy, bezpiecznie, fachowo i sympatycznie i oby tak nadal było i nic się pod tym względem nie zmieniało.

Na zakończenie nie pozostaje mi nic innego jak serdecznie podziękować Organizatorom i obsłudze zawodów oraz wszystkim uczestnikom, którzy zdecydowali się nas odwiedzić.

Najlepsze rezultaty uzyskały osoby:

  • Karabin Centralnego Zapłonu 100m, 20 strzałów - PIECZYŃSKI Mariusz KABAR Łódź - 178 punktów
  • Karabin Dowolny 100m, 20 strzałów - KLIMCZAK Piotr KRUK Łask - 170 punktów
  • Karabin Centralnego Zapłonu 50m "AK", 10 strzałów - GUSTA Tomasz COLT Łódź - 88 punktów
  • Pistolet Centralnego Zapłonu 25m, 10 strzałów - PIECZYŃSKI Mariusz KABAR Łódź- 96 punktów
  • Pistolet Sportowy 25m, 10 strzałów - PAWLIK Tomasz IGLICA Bełchatów - 95 punktów
  • Pistolet Centralnego Zapłonu "PM" 50m, 10 strzałów - KLIMCZAK Piotr KRUK Łask - 97 punktów
  • Strzelba dynamiczna, 10 strzałów - FUZOWSKI Krzysztof 10-KA Bełchatów - 17.34 sekundy (100 punktów)
  • Tor 3 Gun "Ligi Sportera" (opis układu) - MASTALIŃSKI Zdzisław KABAR Łódź - 92.48 sekundy (100 punktów)

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy...

... i zapraszamy do lektury szczegółowych wyników zawodów.

Link1 | Link2 | Link3

Copyright © 2015 - 2025. Stowarzyszenie KABAR

Wszelkie prawa zastrzeżone.